Vítkovice Cylinders hodlají dobýt svět
Autor: Jaromír Valouch <valouch(at)kovotech.aktualne.cz>, Téma: Technologie, Zdroj: Vítkovice Cylinders, a. s., Vydáno dne: 03. 05. 2006Vítkovice Cylinders, a. s., se hodlají stát lídry při přechodu světa na pohon zemním plynem. Společnost zahájila budování ojedinělého zařízení na výrobu ocelových láhví a nádob pro pohon automobilů zemním plynem. Podle vlastního projektu, který nemá ve světě obdobu, podnik už prý letos postaví protlačovací linku na produkci velkých ocelových nádob.

„Ve druhé etapě do roku 2009 doplníme technologii o produkci speciálních nádob pro čerpací stanice zemního plynu. O rok později pak budeme připraveni vyrábět nádoby pro vodíkový program světových automobilek,“ uvedl na tiskové konferenci při MSV generální ředitel Vítkovice Cylinders, a. s., Jaromír Šiler. Podle něho v současnosti už probíhají poptávková řízení na subdodavatele unikátní linky pro první etapu projektu. Celková hodnota všech tří etap investice se bude pohybovat kolem jedné miliardy korun. „Jde o ojedinělý přístup společnosti k očekávanému celosvětovému přechodu na alternativní pohon vozidel, který umocnila nedávná ropná krize. Tlakové nádoby a láhve vyráběné touto technologií jsou schopné dosahovat výjimečných technických parametrů za ekonomicky nejvýhodnějších podmínek,“ konstatoval ředitel.

Výzkum a vývoj trval zhruba 13 let. Už na začátku roku 2003 bylo poprvé zveřejněno, že společnost dodá láhve pro zemní plyn do Argentiny a Brazílie. Obě země jsou totiž na špici ve využívání tohoto pohonu aut. Na jejich silnicích se nyní pohybuje kolem 2,3 milionů vozidel s pohonem na zemní plyn, což je zhruba polovina celosvětového počtu.

V EU je dnes už třináct automobilek, které sériově vyrábí auta na zemní plyn. Spojené státy mají 30 takových výrobců a v Japonsku produkují vozy tohoto typu všechny tamní automobilky. „Počet plnících stanic na zemní plyn v Japonsku se pohybuje kolem sedmi tisíc,“ doplnil Šiler.

Všechna nová výrobní zařízení budou stát v Ostravě Vítkovicích ve stávajícím areálu. Dodavatelé technologií mají být převážně společnosti ze skupiny Vítkovice holding, a. s. “Očekáváme v oblasti vodíkového programu takový vývoj, že návratnost těchto investic nepřesáhne pět let,“ upřesnil ředitel. Vítkovice Cylinders, a. s., loni vyrobila přes 436 tisíc láhví a stala se tak jedničkou na evropském trhu vysokotlakých ocelových láhví. Je například jedním ze dvou výrobců ve světě schopných sériově vyrábět celý sortiment ocelových láhví podle nových norem a předpisů pro pracovní tlaky 300 barů, používaných především v průmyslu a dýchací technice. Podíl vývozu na celkových tržbách (loni 1,12 miliardy Kč) se dlouhodobě pohybuje kolem 80 procent.