|Uvodní stránka|Weblinks|Nejčtenější 15|Registrace|
Hlavní menu
Bazar strojů
Informace
IP adresa:18.207.254.88
Datum:05. 06. 2020
Čas:22:33
Svátek má:Dobroslav
Vyměnitelné břitové destičky VBD Quartec
Vydáno dne 27. 11. 2004 (4310 přečtení)

Firma Walter AG Tübingen, jeden z vedoucích světových výrobců nářadí ze slinutého karbidu a ostřiček nástrojů, v nedávné době představila vedle některých novinek z oblasti strojů a softwaru správy nářadí také novou vyměnitelnou břitovou destičku.

Nová frézovací VBD Quartec (název je složen z latinského quartuor - čtyři - a slova technologie - pozn. aut.) vykazuje díky čtyřem inovacím o 50 % delší životnost ve srovnání s obvyklými VBD. Pro uživatele to znamená větší výkon a účinnost řezného procesu, větší spolehlivost, a tedy větší hospodárnost při obrábění houževnatých a křehkých materiálů. Inovace podchycují tvar VBD, geometrii modifikované řezné hrany, materiálový substrát a způsob po-vlakování. Společným působením těchto faktorů jsou dány výjimečné vlastnosti nástroje.
Quartec se vyrábí ve třech tvarových modifikacích (D56, F56 a G56), ve třech velikostech, se třemi různými povlaky a v jedné verzi nepovlakované. Nový tvar čelní plochy se vyznačuje právě při ztížených podmínkách obrábění snadným a až extrémně lehkým řezem díky zlepšenému odvodu třísek.
Vlastnosti řezné hrany
Všechny VBD Quartec jsou chráněny patentem. Jejich nová mikrořezná hrana přispívá rozhodujícím způsobem k prodloužení doby životnosti nástroje, protože znatelně omezuje opotřebení. Při optimálním využití výkonu stroje tak může být garantována vysoká stabilita procesu v podstatně delším časovém horizontu, než dojde k opotřebení řezných hran.
Substráty VBD
Substrát a povlakování jsou při výrobě vzájemně přizpůsobovány, tudíž je nutno vliv těchto dvou inovací posuzovat společně. Jak bylo zmíněno, již ve vývojové fázi destiček Quartec bylo dosaženo za stejných technických podmínek opracovávání až o 50 % delší životnosti ve srovnání s obvyklými VBD. K tomuto přesvědčivému úspěchu přispívají především nově vyvinuté druhy slinutých karbidů.


Díky tomu může být pomocí uvedených VBD obráběno široké spektrum nejrůznějších materiálů. Substráty ze slinutých karbidů, popř. mikrozrnné slinuté karbidy vykazují optimální poměr mezi houževnatostí a pevností v tlaku, opatřeny jsou pak povlakem s vysokou odolností proti opotřebení a deformaci. Například břit WQM25 je chráněn vícevrstvým povlakem naneseným technologií CVD (Chemical Vapour Depo-sition). Destička je vhodná především k frézování oceli a odlitků s vysokou pevností, jako např. GGV a GGG. Při menších až středních průřezech třísek a vysoké řezné rychlosti vykazují tyto VBD nadprůměrně dlouhou životnost. Substrát destičky WQM25 je obohacen rutheniem. Své přednosti dokazuje především při frézování oceli a nerezové oceli se středními průřezy třísek a při vysoké řezné rychlosti. Díky vysoké pevnosti při rychlých změnách teploty a velké rezistenci proti teplotnímu šoku je umožněno těmto řezným materiálům nasazení při obrábění s chlazením.
Povlak z tenkých vrstev metodou PVD
Jak již bylo naznačeno, nové povlaky jsou nanášeny pomocí technologie CVD a PVD (Physical Vapour Deposition), jsou přizpů- sobeny jednotlivým substrátům a přispívají značným dílem k výkonnosti a bezpečnosti procesu Quartec. Druh WQM35, vyrobený ze substrátu z mikrozrnného slinutého karbidu, je po-vlakován velmi jemnou vrstvou nové technologie PVD. Pomocí ní mohou být substráty povlakovány neobyčejně vysokým počtem tenkých vrstev (multilayer) při celkové tloušťce cca 3 /um. Tento druh je při své výrazné houževnatosti ideální v nepříznivých pracovních podmínkách, stejně jako pro frézování s chladicím médiem. Quartec zajišťuje i u těžce obrobitelných materiálů (např. titanová legování a tepelně vysoce pevné oceli) na základě povlakování dlouhou životnost a tím také více hospodárnosti při obrábění těchto materiálů. Navíc povlak snižuje tření na čelní ploše a eliminuje při frézování problematicky obrobitelných materiálů tvoření ná-růstku. Nový druh WMG40 je nepovlakovaný mikrozrnný slinutý karbid. Houževnatý slinutý karbid dává optimální předpoklady k frézování titanových legování a vysoce teplotně stálých ocelí, právě při nevýhodných podmínkách a při práci s chladicím médiem.[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: Jaromír Valouch | Počet komentářů: 15 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Komerční materiály firmy Walter AG )

Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
Počasí

Copyright (c)2004 KOVOTECH VALOUCH, Valouch Jaromír, Hradecká 327, 569 02 Březová nad Svitavou
Tento web využívá jádra phpRS - redakčního systému.