|Uvodní stránka|Weblinks|Nejčtenější 15|Registrace|
Hlavní menu
Bazar strojů
Informace
IP adresa:18.207.254.88
Datum:05. 06. 2020
Čas:19:52
Svátek má:Dobroslav
Automatický výběr nástrojů v CAM systému
Vydáno dne 27. 11. 2004 (2066 přečtení)

Rozhodne se technolog vždy správně, které frézy má použít pro obrábění konkrétního dílu? Je lepší volit jednu frézu, kterou se součást obrobí kompletně, nebo by mohlo být rychlejší použít větší nástroj a poté pokračovat menším? Jaký průměr nástrojů zvolit? A kolik případně chybné rozhodnutí stojí? Výběr správné sady nářadí pro obrobení součásti je kritickým krokem při tvorbě NC programu s minimálním výrobním časem.

Software pro výběr nástrojů
Jednu z možných oblastí automatizace procesu tvorby technologie pomocí CAM softwaru představuje volba nástrojů. Britská společnost Pathtrace vyvinula software EdgeCAM Automatický výběr nástrojů, který je zatím k dispozici ve verzi Lite. Lze ji získat zdarma například z webu společnosti Nexnet, a. s., která ve spolupráci s firmou Proper - Ing. Jiří Košek distribuje CAD/CAM systém EdgeCAM v ČR a SR. Software obsahuje instrukce pro úpravu a tvorbu uživatelské databáze nástrojů, přičemž řezné podmínky jednotlivých nastrojuje třeba upravit s ohledem na obráběný materiál. V plné verzi systému, která bude představena koncem roku, bude EdgeCAM schopen analyzovat 3D kapsu a navrhnout sadu nástrojů z databáze, která povede k nejefektivnějšímu obrobení.

Zdokonalení výkonnosti profilového cyklu
Poslední verze EdgeCAM 8.5 obsahuje nové metody obrábění a zlepšení, mezi které patří nový profilový cyklus, jenž je zástupcem nové generace cyklů, které jsou schopny obrábět všechny typy geometrie od 2D k 3D obecným plochám až po solid modely. Jeho výhodou je jednotné uživatelské prostředí při práci s různými typy geometrie a podpora pokročilých metod obráběníve 2D i 3D prostředí. Uživatel si může zvolit automatické určení startovací a koncové polohy cyklu, nový algoritmus cyklu s metodou zaoblování dráhy umožňuje výběr metody pro obrábění rohů a koutů. V tomto cyklu je také nově integrována kompenzace poloměru nástroje, která může být automaticky generována i mezi mnohonásobnými profily a úrovněmi.


Spirálový pohyb vylučuje potřebu použití nájezdů a výjezdů mezi každou hladinou obrábění. Automatická kontrola geometrie zabraňuje podřezání materiálu. Díky těmto možnostem se zjednodušuje programování a dosahuje se zkrácení strojního času a zvýšení kvality obráběného povrchu, a to jak u příkrých stěn, tak i v mělkých oblastech.

Zlepšení pokročilých metod soustružení
EdgeCAM 8.5 přináší podporu pro soustružnická centra se dvěma protiběžnými vřeteny a osami C, Y a B včetně konfigurace těchto strojů v uživatelsky definovaných postprocesorech. K dispozici již jsou nové adaptivní šablony, přičemž pomocí jedné šablony lze konfigurovat obráběcí stroje různých výrobců, a tím rychle a snadno přizpůsobit výstup CNC kódu konkrétnímu stroji. Verze 8.5 přináší také další rozšíření schopností verifikace a simulace obrábění. Nový indikátor revolverové hlavy a vřetene v CPL aktivně sleduje vybrané vřeteno a nástrojovou hlavu, a poskytuje tak optickou indikaci aktivit, které probíhají mezi upínací a pracovním nástrojem.


Hrubování strochoidním pohybem
Tato nová inteligentní volba vloží do operace hrubování trochoidní pohyb, ale to pouze do oblastí, kde je to možné s ohledem na zvolený minimální rádius. Tento příkaz zabrání pracovnímu nástroji v obrábění míst, která jsou pro trochoidní pohyby příliš úzká. Nové schopnosti hrubovacího cyklu přinášejí především redukci strojního času, plynulý a stálý průběh obrábění, zlepšení životnosti nástroje a lepší řezné podmínky. Adaptivní zbytkové hrubování umožňuje uživateli generovat řeznou dráhu při stejné CPL a obrobení zbytkového materiálu přímo z modelu. Tato nabídka přináší více flexibility při programování, a umožňuje tak lepší racionalizaci obrábění. Nové možnosti hrubování se projeviv dokonalejší kontrole a optimalizaci dráhy nástroje, v redukci strojního času a celkově vyšší efektivitě obrábění.

Inteligentní obrábění ploch
Nová volba v cyklu Dokončení rovinných ploch umožňuje obrábět otevřené oblastí z vnějšího okraje směrem dovnitř při stejných schopnostech, jaké nabízí hrubování. Výhodou této volby je, že obrábění probíhá ve stylu 2D frézování bez potřeby vybíratnebo omezovat obráběné oblasti hranicí. Cyklus Dokončení rovinných oblastí má zakomponováno dokončení zbytkových oblastí, čímž dovoluje obrábět zbytkový materiál, který neobrobil větší nástroj v předchozím obráběcím cyklu. Zbytkové obrábění je plně asociativní s objemovým (solid) modelem a napomáhá k výrazné redukci obráběcího času.

Označení chráněných ploch v cyklech Dokončení 3D řádky a Dokončení profilem dovoluje označit plochy, které mají být vyloučeny z obrábění. To umožňuje nezávisle na specifických rysech součásti definovat plochy, které mají být vyloučeny z obrábění bez potřeby tvořit hranice.
EdgeCAM 8.50 nabízí zlepšení vizualizace solid modelu zvýrazněním jeho hran. V Konstruktéru postprocesorů je možno připojit poznámky, které poskytnou vnitřní dokumentaci k postprocesorů, a omezují tak další nutnost technické podpory.

Verifikace dráhy
Další zlepšení EdgeCAM Simulátoru ve verzi 8.5 přináší prospěch uživatelům ve snížení počtu kliknutí myší a poskytuje hladší přechod z CAM části do Simulátoru, při jehož startu je automaticky aplikováno uživatelské nastavení. Simulátor nyní při spuštění přenáší aktuální nastavení pohledu (polohy modelu). Uživatel si může nastavit barvu zobrazení pro dráhu nástroje, polotovar a upín-ky. Preference, jako např. metalický vzhled nebo zobrazení hran, jsou zapamatovány z posledního spuštění Simulátoru.

Informace o nástrojích
Specifické řezné parametry nástroje mohou být nyní uloženy přímo s nástrojem a automaticky přeneseny do cyklů. To umožňuje standardizaci výrobních postupů a redukuje množství vstupních informací, které je uživatel nucen vkládat do dialogu cyklů. Tím se zkracuje čas nutný pro programování dílce.

Novinky v CAD části
EdgeCAM Part Modeler je k dispozici v nové verzi 2.5, která zahrnuje četná zlepšení v modelování a tvorbě výkresové dokumentace, zdokonalení vizualizace a rozšiřuje možnosti pro import a export dat. Rozšiřuje se také asociativita mezi EdgeCAM a hlavními CAD systémy. EdgeCAM Solid obráběč podporuje mnoho typů solid modelů z posledních verzí: EdgeCAM Part Modeler 2.5, Autodesk Inven-tor R8, Pro/Engineer 2001 and Wildfire, Pro/Desktop 2001 a Pro/ Desktop Express 2001, Solid-Works 2004, Solid Edge 15, Para-solid kernel 15.1.188.
Prodej a technickou podporu v ČR a SR zajišťuje např. společnost Nexnet, a. s.[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: Jaromír Valouch | Počet komentářů: 106 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: David Emler )

Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
Počasí

Copyright (c)2004 KOVOTECH VALOUCH, Valouch Jaromír, Hradecká 327, 569 02 Březová nad Svitavou
Tento web využívá jádra phpRS - redakčního systému.