|Uvodní stránka|Weblinks|Nejčtenější 15|Registrace|
Hlavní menu
Bazar strojů
Informace
IP adresa:18.207.254.88
Datum:05. 06. 2020
Čas:21:03
Svátek má:Dobroslav
Nové stroje se značkou MAS - KOVOSVIT DS
Vydáno dne 27. 11. 2004 (3272 přečtení)

Vroce 2003 zahájila firma KOVOSVIT DS, a. s., Písek výrobu nového typu soustružnického revolverového automatu Compact A25 CNC. Stroj je určen pro výrobu složitých obrobků v automatickém cyklu z přesných materiálových tyčí. Výkonný CNC řídicí systém a digitální pohony sedmi posuvových os a dvou vřeten jsou od firmy Fanuc.

Charakteristika nového stroje
Hlavní vřeteno soustružnického revolverového automatu Compact A25 CNC je řešeno průvlakovým asynchronním vřetenovým motorem chlazeným olejem. Na vřetenu je umístěna brzda pro nouzové zastavení při výpadku el. proudu a zpevnění vřetena při vrtání a závitování do stojícího dílce. Maximální průchod hlavním vřetenem je 28 mm, rozsah otáček je od 50 do 8000/min. Jmenovitý krouticí moment je 35 Nm a výkon 5,5 kW. Pomocné vřeteno má rozsah otáček 50 až 5000/min, jmenovitý krouticí moment 15 Nm a výkon 1,5 kW
Stroj je standardně vybaven předním křížovým suportem, křížovým revolverovým suportem, zadním suportem, předním horním suportem a zadním horním suportem.
Přední křížový suport dosahuje rychloposuvu 15 m/min při posuvové síle 2000 N. Jeho nožová hlava vlastní konstrukce nese čtyři soustružnické nástroje. Natáčení (indexování) této hlavy trvá 0,8 s a je ovládáno hydraulicky.
Revolverový suport je osazen revolverovou hlavou Duplomatic s osmi nástroji. Čtyři z těchto nástrojů mohou být naháněné. Čas potřebný pro natočení revolverové hlavy o jednu polohu je přibližně 0,6 s. Suport dosahuje rychloposuvu 15 m/min v příčném směru, 30 m/min v podélném směru a posuvové síly až 3000 N. Zadní suport, zadní horní suport a přední horní suport dosahují rychloposuvu 15 m/min při posuvové síle 2000 N.
Upínání materiálu je hydraulické s nastavitelnou upínací silou. Podávání materiálu je řešeno nakladačem tyčí dle požadavku zákazníka nebo hydraulickým přídavným přístrojem.
Hotové obrobky jsou po opracování upíchnuty a za synchronní rotace odebrány pomocným vřetenem umístěným v jednom z nástrojových otvorů revolverové hlavy. Pomocné vřeteno umožňuje po přenesení dílce k dokončovacímu pracovišti jeho obrobení ze strany úpichu. Hotový dílec je hydraulicky ovládanou lopatkou dopraven mimo pracovní prostor stroje na dopravník dílců. Třísky jsou z pracovního prostoru vynášeny dopravníkem třísek.
Zcela zakrytovaný pracovní prostor s blokovaným posuvným krytem chrání obsluhu proti odletujícím třískám, rozstřiku chladicí kapalíny a umožňuje bezpečný chod stroje. Pracovní prostor lze napojit na centrální odsávání.


Důvody vývoje
Neustálý vývoj nových materiálů a technologií obrábění a zvyšování produktivity soustružení nutí společnost inovovat své výrobky a nabízet řešení odpovídající těmto trendům. Zejména zvyšující se tlak na flexibilitu přeseřízení, komplexního opracování na jedno upnutí a rostoucí množstvídílců z nerezových ocelí klade nové požadavky na produkční CNC soustružnické automaty.

Oblast použití
Stroj je určen pro obrábění složitých součástí v malých a středních dávkách v automatickém cyklu. Lze zpracovávat tažené materiálové tyče ze všech druhů ocelí a neželezných kovů kruhového, šestihranného, čtvercového, případně i jiného profilu s tolerancí h 11.
Konstrukce stroje dovoluje užití nástrojů z rychlořezné oceli i z tvrdokovů. Tuhé bezvůlové uložení pracovního vřetena, tepelná stabilita tělesa vřeteníku, tuhé suporty zaručují trvalou přesnost a jakostní povrch obráběných součástí. Vysoký rozsah plynule regulovatelných posuvů umožňuje volbu optimálních řezných podmínek jak při opracování houževnatých materiálů, tak při opracování barevných a lehkých kovů.
Přední křížový suport s nožovou hlavouj určen pro tvarové soustružení a řezání z nožem. Revolverový suport s revolverovou ti vou umožňuje tvarově soustružit, řezati ty nožem, očkem nebo závitníkem. S využití naháněných nástrojů a osy C hlavního vřetena lze provádět i široké spektrum frézovacích a vrtacích operací na povrchu a čele dílce. Zadní suport, přední horní a zadní horní suport slouží pro zapichovací a upichovací operace. Suporty dovolují nasazení tvarových zapicho-vacích nožů a využití konstantní řezné rychlosti, která zkvalitňuje povrch dílce a zrychluje obrábění.

Příslušenství stroje
Normálním příslušenstvím stroje je nádrž chladicí kapaliny s různými doplňky. Jako zvláštní příslušenství lze dodat samostatné chlazení nástrojů, dopravník třísek s nádobou na třísky, několik typů dopravníků dílců, přídavný přístroj podávání materiálu a pomocné vřeteno s kleštinovým upínáním.


Vývojový a konstrukční tým
Vývoj nového stroje byl zajišťován vlastními konstrukčními kapacitami. Konstrukční skupina v počtu 7 konstruktérů podvedením pana Špatného zrealizovala tento projekt za 9 měsíců. Dalším zdrojem využití tvůrčích kapacit byla spolupráce s externími specialisty. Veškerá dokumentace je zpracována v digitální vektorové podobě s využitím softwaru AutoCAD a ELCAD. Optimalizace jednotlivých dílů a skupin byla provedena ve spolupráci s mateřskou firmou KOVOSVIT MAS, a. s., s využitím metody konečných prvků. Tento projekt byl zcela financován ze zdrojů firmy.

Způsob financování
Vývoj nového stroje byl zahájen ¨Zadávacím protokolem vývojového úkolu¨, který byl výsledkem marketingové studie o potřebě nového výrobku. Protokol obsahuje definice parametrů nového výrobku, zdroje pro jeho vývoj,výrobu prototypu a ekonomické výstupy. Rovněž jsou zde definovány rezervy, rizika vývoje a kontrolní body. Vývoj znamená pro firmu vynaložení velkých nákladů, které čerpá zvláštních zdrojů, proto pozornost a náročná kontrola vývojových úkolů ze strany vedení firmy jsou naprosto na místě. Každoročně společnost vynakládá do této oblasti 2 až 3 % z celkového obratu.

Dotace a granty
KOVOSVITDS, a. s., Písek je firma střední velikosti a je pro ni významnou pomocí možnost čerpání prostředků z účelové podpory projektu výzkumu a vývoje, které MPO ČR poskytuje formou dotace ze státního rozpočtu. V současné době má společnost podanou přihlášku na výběr projektů do programu Impuls s projektem soustružnického centra.

Marketing prodeje
Nový soustružnický automat Compact A25 CNC je nabízen v rámci prodejní sítě společnosti prostřednictvím vlastních prodejců, obchodních zástupců a afilací. Výsledkem je prodej referenčních strojů do různých teritorií, kde stroje pracují v odlišných podmínkách a zpracovávají různé technologie. Prostřednictvím obchodních zástupců společnost získává zpětné informace, které jsou pro konstrukční tým zdrojem cenných informací pro zlepšení dílčích parametrů a zdrojem poznatků pro další vývoj nových strojů. Nejdůležitější pro každý nový stroj je uspokojit potřeby zákazníka - jak v oblasti technické, tak i ekonomické.[Akt. známka: 3,00] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: Jaromír Valouch | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Ing. Jiří Molkup, Komerční materiály firmy Kovosvit MAS )

Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
Počasí

Copyright (c)2004 KOVOTECH VALOUCH, Valouch Jaromír, Hradecká 327, 569 02 Březová nad Svitavou
Tento web využívá jádra phpRS - redakčního systému.