|Uvodní stránka|Weblinks|Nejčtenější 15|Registrace|
Hlavní menu
Bazar strojů
Informace
IP adresa:18.207.254.88
Datum:05. 06. 2020
Čas:21:50
Svátek má:Dobroslav
iTNC 530: reprezentant řídicích systémů třetího tisíciletí
Vydáno dne 28. 01. 2005 (3581 přečtení)

Výrobci obráběcích strojů, nástrojového vybavení, snímání polohy, CNC řízení a pohonů spolu drží v rukou hlavní otěže pokroku v technologiích třískového obrábění. Hlavní motivací je efektivní obrábění, tedy s vysokou přesností v krátkých časech a pokud možno nejvyšším využitelným řezným výkonem.

iTNC 530 se narodil do nového tisíciletí se všemi znaky potřebnými v této době. Vývoj sledoval především tyto priority:
-řízení pohonů
-řízení pohonů
-komunikace
-rychlost zpracování dat
-technologie
Řízení pohonů - vysoké rychlosti, vysoká dynamika, kvalita povrchu. Plně digitální řízení pohonů os a vřetena využívá k vytváření točivého elektrického pole motorů v měniči šířkou modulaci pulsů (PWM signál). Ovládání tohoto signálu je zvládnuto a ověřeno cca osmiletými zkušenostmi z provozu obráběcích strojů s rotačními motory. Abychom mohli dosáhnout skutečně kvalitní modulace a dynamických vlastností, zvyšuje se požadavek na hodnotu PWM frekvence. iTNC 530 umožňuje nastavit PWM frekvenci v rozsahu od 3.3 kHz resp. standardně 5 kHz až do hodnoty 10 kHz. Dosažení posuvů 60 m.min\' a otáček vřetena 40 min\' není zvláštností. Nejvyšší frekvence podporují řízení lineárních pohonů, jejichž sériové aplikace se objevují především u výrobců v Německu. V České republice nese primát firma TAJMAC-ZPS za podpory ČVUT Fakulty Strojní v Praze. Se vzrůstající dynamikou přichází nový požadavek sledování stavů změny rychlosti - resp. zrychlení. Od zrychlení se pak už snadno dostaneme k poměrně přesnému výpočtu hodnoty jerku, tedy změnu zrychlení v čase. iTNC 530 si v této oblasti vytvořil trochu nadčasovou rezervu. Při odměřování polohy si výrobce stroje zvolí, zda použije inkrementální nebo absolutní snímače. Univerzální rozhraní nového CNC řízení zvládne oboje.

KOMUNIKACE - PROGRAMY A DIAGNOSTIKY PO DATOVÉ SÍTI
Z důvodů kompatibility s vybavením starších dílen je zachováno sériové rozhraní V.24/RS-232-C pro komunikaci s PC nebo V. l l/RS-422 pro dlouhá vedení řádově přes 100 m. Objem a protokol přenášených dat však vytvořil nové požadavky na typ rozhraní s upřednostněním datových sítí. ÍTNC 530 je standardně dodáván s rychlým ETHERNETEM s rychlostí přenosu 100 Mbit.s\', který snadno splní požadavky nejnáročnějších výrobců forem.To znamená, že konstruktér zpracuje model formy v PC, vytvoří NC program a pošle emailem k Vám. K napojení do sítě již není žádný podpůrný software, jako tomu bylo u dalších modelů řídicích systémů. Zrovna tak je možno model načíst do řídicího systému a pod Windows připravit kompilaci do NC programu. Další obrábění už je pak hračkou. Se síťovou aplikací těsně souvisí i dálková diagnostika tzv. TeleServis stroje přes kontinenty s vizuálním kontaktem s obrazkou CNC řízení na stroji z místa obsluhy a servisním pracovištěm výrobce stroje. Okamžitá odborná pomoc je levná a rychlá, tedy výhodná pro obě strany. Provedení iTNC 530 se dvěma mikroprocesory umožňuje plné využití řídícího systému stejně jako PC na Vašem stole včetně účastnického připojení na Internet.

RYCHLOST ZPRACOVÁNÍ DAT - JAK RYCHLE POČÍTÁM, TAK RYCHLE OBRÁBÍM
V porovnání s generací konce devadesátých letech se zvýšila výpočetní kapacita natolik, že čas zpracování NC je l Okřát kratší. Pro optimální regulaci rychlosti a kolizních míst nástroje s konečným tvarem se využívá funkce LOOK AHEAD s předvýpočtem 99 NC bloků. Praktické využití nalézáme při výrobě forem, především zpracování tzv. CAD programů o rozsahu až několik desítek MByte. Můžeme si dovolit jemnější krokování, vyšší posuvy a dosáhnout ideálního povrchu, mnohdy bez potřeby dodatečného opracování - tedy obrábění skutečně načisto. Ke zpracování složitějších rovinných křivek lze využít Spline interpolace (polynom třetího řádu). Při všech pohybech stroje stihne iTNC 530 zpracovat ještě potřebné korekce, jak nástrojů, tak i vykompenzování mechaniky stroje.

TECHNOLOGIE - MAX. 12 ŘÍZENÝCH OS, Z TOHO 5 SOUČASNĚ
V běžném dílenském prostředí se s výhodou využívá paralelní programování na stroji v průběhu obrábění jiného dílce. HEIDENHAIN si získal oblibu srozumitelností a jednoduchostí zadání. Velkým pomocníkem jsou tabulky různých konstrukčních materiálů s údaji pro výpočet řezných podmínek, dále volba strategie obrábění a pomocné funkce jako např. kapesní kalkulačka. V tabulkách nástrojů je standardem rutina pro hlídání opotřebení. Při synchronizaci sklopných a otočných os je k dispozici Tool Center Point Management (TCPM), resp. zachování místa dotyku břitu nástroje s obráběnou plochou i po sklopení třeba otočného stolu. Programování má svou průvodní grafiku, následuje grafický test a následně lze na obrazovce sledovat z ovládacího panelu i samotný řezný proces. Přitom je obsluha stále ve vizuálním kontaktu s vlastním programem a různými nastaveními stroje. Samostatnou kapitolou jsou pak pevné cykly, jejichž vývoj souvisí i s vývojem na-př. kombinovaných nástrojů pro obrábění děr se závity. Je to jen zlomek toho co iTNC 530 dokáže. NC programy a jiné podpůrné soubory se ukládají na pevný disk s kapacitou mi. 6 GB. archivaci NC programů. Celá technologie programování bude již zanedlouho k dispozici na CD ROM do PC jako programovací software pro technology i odborné školy. I ten kdo byl zvyklý na dobré staré modely řídicích systémů TNC 355/407/415 z uplynulých dvaceti let, může s novým řídícím systémem začít pracovat bez zaučení. HEIDENHAIN důsledně zachovává kontinuitu v programování i v ovládání po generace. Přestože řada parametrů hovoří o velmi výkonném CNC řízení, není zvláštností ani využití na běžných nástrojařských frézkách, stejně tak jako na výkonných obráběcích centrech nebo těžkých frézkách a vyvrtávačkách s vyměnitelnými frézovacími hlavami.( Celá tisková zpráva | Autor: Jaromír Valouch | Informační e-mailVytisknout článek )

Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
Počasí

Copyright (c)2004 KOVOTECH VALOUCH, Valouch Jaromír, Hradecká 327, 569 02 Březová nad Svitavou
Tento web využívá jádra phpRS - redakčního systému.