|Uvodní stránka|Weblinks|Nejčtenější 15|Registrace|
Hlavní menu
Bazar strojů
Informace
IP adresa:18.207.254.88
Datum:05. 06. 2020
Čas:22:12
Svátek má:Dobroslav
Strojírenská teorie I.díl - Odolnost proti korozi
Vydáno dne 18. 02. 2005 (2313 přečtení)

Na začátku tohoto seriálu se musím omluvit všem čtenářům, kteří jsou profesionály v oboru strojírenské technologie a pro které budou následující články takovou samozřejmostí, jako je pro většinu populace malá násobilka. Sám osobně si však myslím, že pro čtenáře, kteří nejsou do strojírenské technologie přece jen příliš zasvěceni a snaží najít na internetu co největší množství informací z tohoto oboru, není od věci, dozvědět se kromě aktualit i něco z naprostých základů, které provazejí každého strojaře od samých začátků jeho vzdělávání. A z toho důvodu se následující řádky týkají především čtenářů, kteří právě začínají se studiem strojírenské technologie a které chce naše společnost oslovit, protože doufáme, že v budoucnu budou zajisté patřit mezi odborníky ve svém oboru.

Opotřebení a zničení součástí nastává v praxi nejen vlivy mechanickými, ale i vlivy chemickými. Různá prostředí nebo chemické účinky některých kapalných a plynných látek způsobí porušení povrchu součástí. U kovů nazýváme tento jev koroze.
Abychom se mohli korozi bránit, musíme především vědět, jak jí daný materiál podléhá. Toto zjištění je obtížné, protože koroze závisí nejen na druhu látky, jakosti povrchu, zpracování apod., ale i na mnoha vnějších vlivech (koncentraci, teplotě a pohybu korozního činidla apod.). Proto se snažíme při zkouškách v laboratořích napodobit co nejvěrněji skutečné provozní podmínky, nebo dokonce zkoušíme materiály ve skutečném provozním prostředí.
Při korozních zkouškách v přírodě (dlouhodobé zkoušky) umisťujeme vzorky zkoušených materiálů přímo do provozních podmínek nebo do míst s nejnepříznivějšími podmínkami (např. naše námořní lodě, tropikalizační stanice apod.). Jindy tyto vzorky ponořujeme celé nebo zčásti do různých kapalin (říční voda, minerální voda, kaly). Dokonce zkoušíme materiál i uložením vzorků do různých druhů půdy. Materiál pro zařízení v chemickém průmyslu zkoušíme často pomocí vzorků přímo v pracovním prostředí.
Korozní zkoušky v laboratoři (krátkodobé zkoušky) dávají přehled o odolnosti látek v chemicky působících kapalinách a plynech. Zkoušky probíhají buď v klidně stojící kapalině (plynu), nebo v proudící kapalině (plynu), nebo při opakovaném ponoru. I v laboratoři lze uměle připravit nepříznivé klimatické poměry (tzv. mikroklima) v zařízeních nazývaných klimatizační komory.
Velikost koroze posuzujeme obvykle úbytkem kovu na hmotnosti v gramech na 1 cm2 plochy za určitý čas [g/cm2h].
Jinou formou koroze je opal - oxidace za vyšších teplot. Schopnost odolávat této oxidaci nazýváme žárovzdornost. Tuto vlastnost musí mít ty části strojů a zařízení, které musí dlouhodobě odolávat žáru (teplota zhruba nad 600 °C). Jsou to např. kotle, rošty, trubky aj. Žárovzdornosti se dosáhne tím, že do slitin se přidají některé prvky, jako hliník, chróm, křemík.
Naproti tomu žáropevnost je vlastnost, kterou musí mít materiály, které budou dlouhodobě přenášet větší namáhání za vyšších teplot. Patří sem zejména materiály na ventily spalovacích motorů, lopatky parních turbín, součásti turbín tryskových letadel apod.Související články:
Strojírenská teorie II.díl - SPOJKY (14.03.2005)

[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: Jaromír Valouch | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
Počasí

Copyright (c)2004 KOVOTECH VALOUCH, Valouch Jaromír, Hradecká 327, 569 02 Březová nad Svitavou
Tento web využívá jádra phpRS - redakčního systému.