|Uvodní stránka|Weblinks|Nejčtenější 15|Registrace|
Hlavní menu
Bazar strojů
Informace
IP adresa:18.207.254.88
Datum:05. 06. 2020
Čas:22:30
Svátek má:Dobroslav
Modernizace vyvrtávaček firmou FERMAT CZ s.r.o.
Vydáno dne 27. 04. 2005 (4683 přečtení)

Vodorovná vyvrtávačka WHN 13
Horizontální vyvrtávací frézka WHN 13 CNC je univerzální obráběcí stroj, který je určen pro přesné frézování, souřadnicové vrtání, vyvrtávání a řezání závitů skříňových, deskových a tvarově složitých obrobků o hmotnosti do 12 000 kg. Především díky vysokým technickým parametrům, vynikající konstrukci a širokému rozsahu technologických funkcí patří stroj WHN 13 k nejúspěšnějším modelům produkce TOS Varnsdorf. Modernizace konvenčního modelu WHN 13 na CNC stroj, kterou společnost Fermat CZ s.r.o. svým zákazníkům nabízí, představuje až poloviční úsporu pořizovacích nákladů ve srovnání scénou nového WHN 13 CNC stroje.


Vodorovná vyvrtávačka WH 10
Vodorovná vyvrtávačka WH 10 CNC je určena pro přesné souřadnicové vrtání, vyvrtávání a frézování deskových a skříňových tvarů při hmotnosti obrobku do 3000 kg. Jde o nejmenší CNC řízený stroj z produkce TOS Varnsdorf vhodný pro nástrojárny a provozy se středně sériovou výrobou. Stroj standardně nabízíme v provedeních s řídícím systémem Heidenhain, Siemens či Mefi. Tyto systémy řídí stroj ve čtyřech souřadnicích osy X, Y, Z, W, polohovací stůl - osa B a pracovní vřeteno - osa C s možností lineární i kruhové interpolace. Všechny skupiny jsou automaticky hydraulicky zpevněny.


Demontáž, očištění
Každý stroj je před samotnou modernizací kompletně demontován. Následuje kontrola jednotlivých dílů a jejich důkladné očištění.

Povrchová úprava
Vnitřní plochy opatřujeme antikorozním olejiodolným nátěrem. Vnější plochy jsou vytmeleny, přebroušeny a opatřeny polyuretanovým nátěrem v odstínu dle přání zákazníka. Pokud zákazník neurčí požadovaný odstín barvy, provádíme nátěr strukturovanou hráškově zelenou dvousložkovou barvou (RAL 6021).

Stojan, lože
Na stojanu provádíme penetrační zkoušky exponovaných míst. U loží i stojanu se kontroluje přilepení kalených vložek. Pokud je některá z vložek uvolněná, dojde k odstranění všech vložek na kluzné ploše lože nebo stojanu. Poté následuje přilepení vložek na lože. Lože se následně přebrušují. Po broušení vyžadujeme od našeho dodavatele kontrolu geometrie přebroušeného lože a vypracování protokolu přesnosti broušení. Narážkové dráhy jsou nově černěny. Kozlík stojanu je renovován (včetně renovace kladek), výměny ložisek a výměny lan pro vyvážení hmotnosti vřeteníku.

Kuličkové šrouby
Kuličkové šrouby se po demontáži odesílají k přeměření přímo u výrobce (Kuličkové šrouby Kuřim). Jestliže šrouby splňují přímost, přebrušují se. Na přebroušené šrouby se nechají vyrobit nové matice včetně nových kuliček a všech komponentů. Po této úpravě splňují kuličkové šrouby parametry nových šroubů. Na všechny kuličkové šrouby vystaví dodavatel protokoly přesnosti. V případě potřeby jsou konce šroubů upraveny pro nové motory. Ložiska uložení kuličkových šroubů vyměňujeme za nová. Na pohon kuličkových šroubů používáme nové ozubené řemeny a nové řemenice. Pokud je u modernizovaného stroje na ose „Y" trapézový šroub, je vždy vyměněn za nový kuličkový šroub.
Variantně nabízíme též výměnu všech kuličkových šroubů.

Kluzné uložení stolu, stojanu a vřeteníku
Po přebroušení loží následuje odstranění původní kluzné protiplochy loží na saních. FERMAT nabízí následující provedení kluzných ploch:

Lože - kalená plocha
Saně - plast GS-super
Klíny - Turcite® B

(Výhoda varianty: V původní konstrukci je odstraněno slabé to, kde bylo uložení klínu vazbou litina kalená ocel.)
V nově vytvořených kluzných plochách jsou vytvořené nové mazací drážky. Proniknutí nečistot mezi kluzné plochy zabraňují nové stěrače vodících ploch. Po opravě uvedenou variantou provedení kluzných ploch je obnovena geometrie, která splňuje parametry nového stroje.

Stolní deska a natočení stolní desky
Standardně dodávaná stolní deska má velikost 1600x1800 mm. Vyráběny byly desky i s jinými rozměry. Po dohodě nabízíme zhotovení nástavců stolní desky o celkovém rozměru 2200 x 1800 mm (popřípadě jiný rozměr dle přání zákazníka). Správnou geometrii stolní desky zabezpečujeme přesoustružením jejího povrchu na CNC karuselu s vytvořením tzv. „kanafasu" a "lavoru" o velikosti 0, 025 mm. Kanafas zabezpečuje správné upnutí větších obrobků o velké hmotnosti při dodržení geometrie stolu. Kluzné plochy uložení stolní desky nabízíme podlité hmotou GS-super, variantně hmotou Turcite® B. Polohování stolní desky je zachováno optické s aretací 90 stupňů. Dále do otoče stolu provádíme úpravu pro instalaci nového rotačního snímače.

Zpevňování souřadnic
Veškerá zpevňovací místa (písty) jsou demontována, vyčištěna, zalapována a na všech místech je provedena výměna těsnících prvků. Taktéž zajišťujeme výměnu stávajících tlakových spínačů za nové. Toto odstraní problémy při zpevnění a uvolnění jednotlivých souřadnic.

Vřeteník
Vřeteník prochází kompletní opravou. Provádíme výměnu všech ložisek a ozubených kol (pokud jsou poškozena) za nová. Elektromotor vřeteníku nabízíme po opravě a revizi provedené výrobcem motorů (MEZ Brno). Výsledek revize bude doložen revizní zprávou. Motor je osazen novými ložisky a následně znovu vyvážen. Variantně je možné též nabídnout dodání nového motoru (MEZ Brno, Siemens, apod.).
Do vřeteníku může být na přání zákazníka instalováno nové vřeteno s novým uložením.

Mazací systém
Zajišťujeme kompletní rekonstrukci mazacího systému stroje včetně nových rozvodů, rozdělovačů a mazacího agregátu. Mazací systém je doplněn o tlakové spínače kontrolující dodávku maziva do jednotlivých mazacích míst. Princip mazání je zdokonalen tak, že mazané jsou jen ty členy, které právě pracují.

Hydraulický agregát
Hydraulický agregát je jednou z klíčových částí stroje. Pomocí hydraulického agregátu je například ovládáno upínání nástroje a zpevňování jednotlivých pohybových os. Z těchto důvodů používáme standardně nové hydraulické agregáty, stejně jako hydraulické rozvody.

Teleskopické kryty
Teleskopické kryty vodících ploch jsou ponechány stávající, provádíme však jejich opravu a vyrovnání. Poškozené kryty nahrazujeme novými kusy. Všechny kryty budou vybaveny novými těsněními. Variantně je možné dodat všechny kryty nové.

Měření přesmosti
Proměřením přesnosti modernizovaných strojů ověřujeme pro naše zákazníky kvalitu odvedených služeb. Všechny námi modernizované stroje WH 10 CNC a WHN 13 CNC splňují přesnost nového stroje. Standardní předávací protokol doplňujeme o výsledky měření kruhové interpolace, doplňkově nabízíme laserovou kalibraci přesnosti polohovánía měřeníodchylek geometrie. Pro měření strojů používáme moderní měřící přístroje firmy Renishaw® -sondu QC 10 Ballbar a laserový inferometr ML 10 Gold Standard.


Řídící systém
Pro řízení stroje je nainstalován nový řídící systém, který splňuje podmínky pro CNC řízení - kruhová, lineární interpolace, řízení v 3D.
Nabízíme systémy z produkce firem:
HEIDENHAIN
standardem pro vodorovné vyvrtávačky je typ iTNC 530, který je dodáván v různých provedeních.

SIEMENS
typ SINUMERIK 840 Di. popř. SINUMERIK 840 D. Jedná se o moderní řídící systémy od renomovaného výrobce.

MEFI
typ MEFI 859 CNC - řídící systém od českého výrobce. Tento systém je rozšířený zejména v České republice a na Slovensku.

Servopohony
Do každé řízené osy je nutné osadit servomotor, který je řízený z regulátoru otáček umístěného v elektrickém rozvaděči. U vodorovných vyvrtávaček se nejčastěji používá tří-, čtyř- nebo pětimotorová koncepce stroje. Servomotory se tedy umisťují do os X, Y, Z, popřípadě ještě do osy B (otočení stolu) nebo W (vysuv) vřetena. Pro uchycení motorů na stroj je nutno provést mechanické úpravy - doplnit nosnou desku, ložiskové domečky a ložiska. Mechanický pohon mezi motorem a kuličkovým šroubem je realizován pomocí ozubeného řemenu. Pro pohon os lze použít servopohony z produkce firem:
Siemens, Heidehain, TG Drives, JKO MEZ Brno apod.
Digitální odměřování
Do řízených os X, Y, Z, W jsou instalovány lineární optoelektronické snímače z produkce firem ESSA Praha nebo Heidenhain (záleží na použitém řídícím systému). Pro odměřování natočení stolu se do osy stolu instaluje rotační optoelektronický snímač typu ROD z produkce Heidenhain. Otáčky vřetena jsou snímány rotačním snímačem IRC z LARM Netolice nebo ROD od Heidenhain (záleží na použitém řídícím systému).

Pohon vřetena
Motor vřetena zůstává většinou původní. Je provedena repase motoru, vyvážení, nová ložiska, nové uhlíky, oprava komutátoru, popř. výměna tachodynama zpětné vazby. Stejnosměrný měnič pro napájení motoru vřetena je dodán nový z produkce firmy SIEMENS nebo REEL

Elekrický rozvaděč a ovládací panel
Veškeré řídící, spínací a jistící elektrické prvky jsou umístěny v elektrickém rozvaděči, který je v oboustranném provedení. Elektrická výzbroj je od renomovaných výrobců. Ovládací panel obsluhy je uchycen na otočné konzole. Na ovládacím panelu je umístěn displej řídícího systému a všechny ovládací prvky stroje.


Kabely, rozvody po stroji
Je kompletně vyměněna kabeláž a elektrické rozvody po stroji, jsou dodány nové koncové spínače.[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: Jaromír Valouch | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: FERMAT CZ s.r.o. )

Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
Počasí

Copyright (c)2004 KOVOTECH VALOUCH, Valouch Jaromír, Hradecká 327, 569 02 Březová nad Svitavou
Tento web využívá jádra phpRS - redakčního systému.