|Uvodní stránka|Weblinks|Nejčtenější 15|Registrace|
Hlavní menu
Bazar strojů
Informace
IP adresa:18.207.254.88
Datum:05. 06. 2020
Čas:22:20
Svátek má:Dobroslav
Kalení hřídele pro drcení cukrové třtiny
Vydáno dne 13. 07. 2005 (2815 přečtení)

(Autor: Stanislav Černý,aplikační inženýr svařování a řezání - LINDE)
Na počátku byla potřeba našeho zákazníka – rychle a technicky dokonale vyřešit problém. Oslovil mne vedoucí obrobny ŠKODA TS a.s., pan Ing. Písařík. Potřeboval povrchově zakalit unášecí plochy hřídelí do lisů na cukrovou třtinu. Pro mojí lepší informovanost mi předal výkres s detailem konce hřídele, který je třeba tepelně zpracovat. Hřídele o hmotnosti cca 13 tun byly zhotovovány z oceli 12050 s přibližným obsahem uhlíku 0,45 %, kalící teplota se nachází v intervalu 800-830°C.

Požadavek našeho významného zákazníka byl jasně formulován a ode mě se očekávalo rychlé a fungující řešení. Navrhl jsem hořák s integrovanou vodní sprchou, který byl schopen vytvářet zakalené plochy přilehlých hran v šíři 70 mm. Bylo třeba v praxi prověřit, že navrhovaný hořák v kombinaci s technickými plyny od Linde problém vyřeší a na improvizovaném pracovišti vyzkoušet povrchové kalení na identickém materiálu.

Bude-li zákazník spokojen s výsledkem zkoušky, pak bychom přistoupili k realizaci definitivního řešení. Bylo třeba zjistit potřebnou teplotu ohřevu dle zbarvení povrchu materiálu, neboť kontakt plamene s materiálem a integrovaná vodní sprcha v hořáku, obojí v pohybu, vylučovalo použití měřící techniky.

Kalení je tepelné zpracování, které se provádí za účelem zvýšení tvrdosti a lze ho docílit ohřevem na kalící teplotu s následným rychlým ochlazením. V případě povrchového kalení je třeba kalící teplotu přiměřeně zvýšit, aby byla zaručena komplexní přeměna z feriticko-perlitické struktury na austenitickou ve velmi krátkém čase, neboť při neúplné přeměně nedochází k tvorbě martenzitu při ochlazení, a tím ani nedojde k požadovanému vytvrzení.

Zkouška dopadla výborně a následovala objednávka na atypický hořák definovaných parametrů pro povrchové kalení pro šíři 80 mm. Během zkoušky bylo zjištěno, jak je třeba improvizované pracoviště upravit, aby při zpracování skutečných hřídelí nedocházelo k problémům. Především byl zjištěn deficit tlaku a potřebného objemu acetylenu a kyslíku v potrubních rozvodech. Proto jsem navrhl nezávislé zásobování ze svazků. Hořák musel být opatřen kulovými uzávěry pro rychlé ovládání přívodu plynů, které je třeba uzavřít v pravou chvíli těsně před dojezdem na kraj tak, aby nedošlo k natavení hrany. Zjistil jsem, že pořadí zavírání plynů musí být poněkud neobvyklé - nejprve kyslík a poté acetylen.

V opačném pořadí zavírání dochází k povrchovému poškození kalených ploch, neboť samotný kyslík řeže do povrchu zahřátého materiálu nepřípustné rýhy. Po dodání zakázkového atypického hořáku jsem ho instaloval na stávající pojezd RS-131, připojil na nezávislý zdroj acetylenu a kyslíku a také na chladící vodu. Za velkého zájmu technického a dílenského personálu jsem zakalil povrchy hran unášecí části prvního hřídele. Kontrolor jakosti po této operaci přeměřil tvrdost hřídele a pustil ji bez jakýchkoli výhrad k montáži. Poté jsem zacvičil dvoučlennou obsluhu kalícího pracoviště a následující směnu jsem byl při kalení přítomen, aby obsluha získala patřičnou jistotu.

Tato aplikace byla první svého druhu a zhostili jsme se jí k plné spokojenosti našeho zákazníka. Značný význam tato aplikace přináší v získaných zkušenostech a v neposlední řadě také v prestiži a autoritě. Jsme připraveni kdykoliv řešit obdobný požadavek zákazníka.[Akt. známka: 4,33] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Lindetechnoplyn )

Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
Počasí

Copyright (c)2004 KOVOTECH VALOUCH, Valouch Jaromír, Hradecká 327, 569 02 Březová nad Svitavou
Tento web využívá jádra phpRS - redakčního systému.